Enyhül a gazdasági pesszimizmus Magyarországon

Enyhül a gazdasági pesszimizmus Magyarországon

Novemberben a fogyasztók kissé borúlátóbban, az üzleti világ viszont valamelyest optimistábban tekint a közeljövőre, mint tette azt októberben – ez derül ki a GKI Gazdaságkutató által, – az EU támogatásával – végzett felmérés eredményeiből. A GKI konjunktúraindexe érezhetően emelkedett, a cégek foglalkoztatási szándékai javultak, áremelési terveik pedig csökkentek az előző hónaphoz képest.

Újra pesszimistább lett a magyar lakosság, erősödtek a kereskedelmi áremelési szándékok

Újra pesszimistább lett a magyar lakosság, erősödtek a kereskedelmi áremelési szándékok

Májusban látványosan szétvált egymástól a lakossági és a vállalati üzleti bizalmi index alakulása, mert míg a lakosság ismét pesszimistábbá vált, addig a cégek összességében bizakodóbbak lettek, igaz az építőipari szereplők csak a Covid 2020 tavaszi első hullámában voltak pesszimistábbak, mint most – derült ki a GKI Gazdaságkutató felméréséből. Az EU támogatásával végzett kutatás arra is rámutatott, hogy a foglalkoztatási helyzet megítélése a cégek és a lakosság körében is tovább javult, közben viszont az áremelési törekvések lanyhulása megállt, sőt a kereskedelemben ismét élénkültek az áremelési törekvések. A két bizalmi index alapján összességében a GKI konjunktúraindexe májusban kissé emelkedett áprilishoz képest, de így sem érte el márciusi szintjét.

Hatott a rezsiemelés: nagyot szakadt a magyar emberek és vállalatok bizalma

Hatott a rezsiemelés: nagyot szakadt a magyar emberek és vállalatok bizalma

Augusztusban már negyedik hónapja tart az üzleti és fogyasztói várakozások folyamatos romlása. A GKI Gazdaságkutató felmérése szerint ez év áprilisa óta az üzleti várakozások mintegy 13, a fogyasztóiak viszont közel 30 ponttal estek, s augusztusban is ez utóbbiak zuhanása volt a markánsabb. Az üzleti bizalmi index 2021 tavaszán, a fogyasztói pedig 2020 tavaszán, a Covid-járvány miatt bevezetett korlátozások okozta pánik idején volt utoljára hasonló mélységben. A fogyasztók véleményében most augusztusban először tükröződhetett a rezsiemelés bejelentésének hatása.

Kétéves csúcson a magyar optimizmus

Kétéves csúcson a magyar optimizmus

Októberben négyhónapos stagnálás közeli állapota után új lendületet vett a GKI konjunktúraindexének emelkedése, s kétéves csúcsára került. Az üzleti várakozások 2019 májusában voltak utoljára ilyen kedvezőek, a fogyasztói várakozások pedig háromhónapos romlás után visszaemelkedtek idei júniusi szintjükre.

Erősödnek a hazai inflációs várakozások

Erősödnek a hazai inflációs várakozások

A GKI konjunktúraindexe februárban kissé csökkent, ám az üzleti és fogyasztói várakozások is a múlt év véginél kedvezőbbek maradtak. A felmérés szerint a konjunktúraindex tavaly áprilisi zuhanásának februárra alig több mint a felét dolgozta le. Ezen belül az üzleti bizalmi index mintegy 60, a fogyasztói csak 40%-át. A friss, enyhe visszaesést mutató adatok nem törték meg a koronavírus-járvány tavaszi sokkja utáni emelkedő trendet, ugyanakkor nem festenek jó képet a lakossági bizalom alakulásáról.

MKIK-GVI: folyamatosan javul az üzleti bizalom Magyarországon

Folyamatosan javuló tendenciát mutat Magyarországon az üzleti bizalom szintje a 2020. tavaszi mélypontot követően a 2021. januári adatfelvétel eredményei szerint, 2020 októberéhez képest a negyedéves konjunktúramutató a plusz 10 pontról plusz 16 pontra nőtt - közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) hétfőn az MTI-vel.

Amióta berobbant Magyarországra a koronavírus-járvány, most a legjobbak a gazdaság konjunktúra-kilátásai

Amióta berobbant Magyarországra a koronavírus-járvány, most a legjobbak a gazdaság konjunktúra-kilátásai

Határozottan emelkedett januárban a lakossági és üzleti fogyasztói bizalmi index és e kettő eredőjeként mínusz 19,7 pontról mínusz 16,3 pontra ugrott a GKI konjunktúraindexe, ami egyúttal tavaly március, azaz a koronavírus-járvány berobbanása óta a legmagasabb értéknek számít. Ez egyébként elmondható a két üzleti bizalmi indexről is, azaz a kijárási korlátozásokkal tarkított második hónapban, az oltási stratégia elindulása mellett bizakodóbb már mind a lakosság, mind az üzleti szféra, különösen az ipar.

Javulnak a magyar gazdaság kilátásai, jön vissza a mélyből a konjunktúraindex

Javulnak a magyar gazdaság kilátásai, jön vissza a mélyből a konjunktúraindex

Az üzleti bizalmi index emelkedésének köszönhetően júniusban az előző havinál nagyobb mértékben, 7,6 ponttal mínusz 20,5 pontra nőtt a GKI konjunktúraindexe, a mutató azonban így is csak 44 százalékát dolgozta le két hónap alatt az áprilisi zuhanásának - közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt.

Koronavírus-válság: a szakadékból kapaszkodik felfelé az üzleti bizalom

Koronavírus-válság: a szakadékból kapaszkodik felfelé az üzleti bizalom

Májusban – vélhetően a kormányzat által bejelentett járványügyi lazítás hatására – szinte minden ágazati és a fogyasztói bizalmi index is egyharmadát ledolgozta áprilisi drámai zuhanásának, az iparban azonban még tovább erősödött a pesszimizmus. A GKI konjunktúraindexe áprilisi 29 pontos esése után 5 ponttal, -28-ra emelkedett, ami még mindig átható pesszimizmust tükröz. A fogyasztói bizalmi index több mint 10, az üzleti csak 3 ponttal nőtt, igaz az áprilisi zuhanás is az üzleti szférában volt nagyobb (37, illetve 25 pont).

Nem érintette meg a német autóipart a VW-botrány

Csak mérsékelt romlást mutatott a német Ifo gazdaságkutató intézet üzleti környezetről szóló felmérése októberben: a hangulatindex értéke mindössze 0,3 ponttal csökkent a szeptemberi 108,5 ponthoz képest. A német üzleti szereplők bár a vártnál rosszabbnak látják a jelenlegi helyzetet, a várakozásaik pozitívabbak, mint amire az elemzők számítottak - írja a Reuters. Az Ifo közgazdásza szerint a Volkwagen-botrány nem érintette meg a német autóipart.

Sokadjára kelt csalódást Németország

A vártnál is nagyobb visszaesést mutat az októberi Ifo üzleti hangulatindex, amivel a csalódást keltő adatok igen hosszú sorát erősíti Németország kapcsán. Mind az aktuális, mind a jövőbeli környezet kapcsán pesszimistábbak lettek a németek.

Egyre erősebb az optimizmus az üzleti szférában

Októberben csaknem elérte idén áprilisi, másfél évtizedes csúcspontját a GKI-Erste konjunktúra-index értéke. A GKI által, az EU támogatásával végzett felmérés szerint az üzleti és fogyasztói várakozások is érezhetően javultak, a cégek ezt megelőzően 1998 nyarán, a fogyasztók 2006 tavaszán voltak utoljára ennyire optimisták.

Javult a német üzleti hangulat áprilisban

A német üzleti környezetet jellemző Ifo-index értéke 111,2 pontra emelkedett áprilisban, míg a piac csak 110,5 pontra számított volna. Az euró mérsékelt erősödéssel reagált a hírre.

Másfél évtizede most a legoptimistábbak a magyar cégek

Áprilisban folytatódott a GKI-Erste konjunktúra-index szezonális hatásoktól megtisztított értékének másfél éve tartó, látványos emelkedése és mindez oda vezetett, hogy a felmérés szerint összességében több mint másfél évtizede voltak ilyen kedvezőek a várakozások. A cégek 1998 nyarán, a fogyasztók 2006 tavaszán voltak utoljára ilyen optimisták.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Titkos terv szivárgott ki:  Magyarország az EU-s fegyverkezésben jött elő megosztó javaslattal
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.